O ALPAKACH

WEŁNA ALPAK
 

Kiedyś wełna alpak była nazywana „wełną bogów”. Kojarzono ją z luksusem i rozpalającą wyobraźnię kulturą starożytnych Inków, zbudowaną wśród andyjskich szczytów. W czasach Imperium Inków odzież z wełny alpak nosiła inkaska arystokracja.Minęły wieki, a wełna alpak pozostała produktem luksusowym. W zestawieniu z tańszymi, popularniejszymi rodzajami wełny w obrocie handlowym jest jej bardzo mało. Roczna światowa produkcja wełny alpak to około 5.500 ton, podczas gdy owczej wełny produkuje się w tym samym czasie około 1.900.000 ton. Wełna alpaki jest wyjątkowo lekka, miękka i delikatna, ale jednocześnie niezwykle wytrzymała. Archeolodzy prowadzący prace w Ameryce Południowej odkryli w grobowcach i miejscach kultu religijnego doskonale zachowane przedmioty wykonane z alpaczej wełny jeszcze przed narodzinami Imperium Inków. Jest elastyczna, sprężysta i trzykrotnie bardziej odporna na ścieranie niż wełna owcza. Jej wspaniałe właściwości termiczne są lepsze nie tylko w zestawieniu z wełną owczą (wełna alpak jest około trzech razy cieplejsza niż owcza), lecz także z kaszmirem, a nawet moherem. Jest odporna na działanie promieniowania słonecznego, silnego w naturalnym środowisku życia alpak.

 

Najczęściej nie jest farbowana, ponieważ występuje w ponad 20 naturalnych kolorach, od bieli, przez brązy, szarości, do czerni, oraz w około 200 odcieniach tych kolorów.

Oto 16 spośród ponad 20 naturalnych kolorów wełny alpak.

Jest hypoalergiczna – nie zawiera substancji będących najczęstszymi alergenami i nie wymaga użycia substancji chemicznych podczas obróbki, dzięki czemu stanowi przyjazny materiał dla osób podatnych na uczulenia.

Niska zawartość lanoliny sprawia, że wełna alpaki niemal nie zatrzymuje cząsteczek kurzu i innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Jest tym samym odporna na zabrudzenia i dużo łatwiejsza w czyszczeniu niż wełna owcza.

prod_480.jpg
 
TROCHĘ BIOGRAFII

Genealogia
Opracowanie drzewa genealogicznego południowoamerykańskich wielbłądowatych sprawiło naukowcom wiele problemów. Wątpliwości istnieją do dziś. Wygląda jednak na to, że wikunia jest przodkiem alpaki, a guanako – przodkiem lamy. Nie udomowione wikunie i guanako żyją w parkach narodowych oraz ogrodach zoologicznych.

 

Długość życia
Alpaki żyją od 15 do 25 lat.

Waga
Ważą od 50 do 80 kg.

Dzieci alpak
W ciągu roku alpaka wydaje na świat zwykle jedno dziecko; bliźnięta rodzą się raz na 2.000 narodzin.

Hodowla
Alpaki są bardzo inteligentnymi, szybko uczącymi się i łagodnymi zwierzętami. Szczególnie łatwo przywiązują się do dzieci (są używane w terapiach dziecięcych) i do domowych kotów. Nie są kłopotliwe w hodowli: przystosowane do życia w trudnych, wysokogórskich warunkach (mało pożywienia, duże wahania temperatury – w Andach na wysokości 4.500 m n.p.m. może być od -20 stopni w nocy do 20 stopni w ciągu dnia, lodowato zimne wiatry), są zwierzętami wytrzymałymi i zwykle zdrowymi.

Jak alpaki radzą sobie w Andach
Alpaki to wspaniali mieszkańcy gór: nie niszczący środowiska i mało wymagający. Alpaki mają stosunkowo miękkie kopytka, więc nie niszczą trawy, której w surowych, górskich warunkach nie mają w nadmiarze. Jedząc trawę, nie wyrywają korzeni, lecz odcinają łodygi na nie hamującej rozwoju rośliny wysokości. Swoje potrzeby fizjologiczne całe stado załatwia w jednym miejscu, żeby zanieczyszczenie trawy było jak najmniejsze.

W razie niebezpieczeństwa stado zbiega się w jedno miejsce: na zewnątrz grupy pozostają samce. Odmiennie niż lamy, alpaki nie wykazują dużych chęci do walki. Co ciekawe: w stadzie mieszanym, składającym się z lam i alpak, lamy pełnią instynktownie rolę psów pasterskich: potrafią zagonić stado alpak w określone miejsce i obronić je przed drapieżnikami. Alpaki posłusznie przyjmują polecenia tych większych od nich i bardziej agresywnych wielbłądowatych.

 

Odmiany: huacaya i suri
Alpaki huacaya stanowią znaczącą większość hodowanych na świecie alpak. Produkują wełnę podobną w wyglądzie do wełny owczej: lekko pofałdowaną, rosnącą prostopadle do ciała.

Wełna alpak suri jest nieco delikatniejsza od wełny huacaya, ma silniejszy połysk i zwisa w długich, falistych lokach wzdłuż ciała alpaki.

Huacaya oraz suri są anatomicznie podobne: największą różnicą jest właśnie wygląd wełny.

 

Czy jest coś ciekawego w oku alpaki?
Jest – i to coś bardzo ciekawego. Alpaki mają trzy powieki! Trzecia powieka, tzw. migotka, porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka.

Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obojgu oczach poziome przysłony, na górze i na dole oka, wyglądające jak grzebień. Owe grzebienie chronią oczy przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny niemal łączą się ze sobą.

 
NIECO HISTORII

Alpaki w Imperium Inków
Alpaki i lamy zamieszkały z ludźmi około 6-7 tysięcy lat temu i stały się jednym z głównych „bogactw naturalnych” niektórych krajów Ameryki Południowej (dwa pozostałe gatunki południowoamerykańskiej rodziny wielbłądowatych, guanako i wikunie, w zasadzie nie zostały udomowione). Inkowie pozyskiwali z alpak wspaniałą wełnę oraz mięso – bogate w proteiny i zawierające zaskakująco znikomą ilość tłuszczu i cholesterolu.

“Wełna bogów” – być może to określenie wełny alpak nawiązywało bezpośrednio do inkaskiej legendy, zgodnie z którą alpaki zostały pożyczone ludziom przez bogów na szczycie Ausangate w Peru i pozostawione na ziemi pod warunkiem, że będą przez ludzi traktowane dobrze i szanowane.

Spokojne życie alpak zamieszkujących Imperium Inków przerwał najazd chciwców z Europy…

 

Alpaki i konkwistadorzy
W listopadzie 1533 roku hiszpański konkwistador, Francisco Pizarro, zajął Cuzco, królewską stolicę Imperium Inków, położoną w dzisiejszym Peru. Pizzaro i jego żołnierze ograbili miasto z wszystkiego, co było złote lub srebrne. Zaślepieni krótkowzroczną chciwością, przeoczyli dwa inkaskie skarby. Pierwszym z nich był niepozorny ziemniak, którego wartość w popizzarowskich czasach okazała się większa od całego złota i srebra, które zagrabili konkwistadorzy. Drugim skarbem, którego nie zauważyli lub nie docenili hiszpańscy najeźdźcy, była wełna o niezwykłej delikatności i trwałości!
Hiszpanie docenili tylko mięso i walory transportowe alpak i lam; większa część ówczesnej populacji tych zwierząt została wkrótce wytrzebiona albo przez samych konkwistadorów, zabijających dla mięsa lub eksploatujących w kopalniach złota i srebra, albo przez wirusy i bakterie, które konkwistadorzy przywieźli z Europy i które zgładziły nie tylko zwierzęta, ale i kilkadziesiąt milionów ich hodowców. Ponadto, wraz z przybyciem Hiszpanów i Portugalczyków, w Ameryce Południowej pojawiły się europejskie zwierzęta hodowlane, co w powiązaniu z rozkwitem wydobycia złota i srebra, które zdetronizowało gospodarczo hodowlę zwierząt, spowodowało gwałtowny i ogromny spadek liczby hodowanych wielbłądowatych.

 

Alpaki współcześnie
W dzisiejszych czasach wełna alpaki jest produktem rzadkim i luksusowym, bo światowa populacja alpak rośnie bardzo powoli. Oprócz ograniczeń wymuszonych samą biologią, do niskiego wzrostu liczby hodowanych alpak istotnie przyczyniła się restrykcyjna polityka rządów państw, w których zamieszkuje większość światowej populacji alpak, w szczególności rządów peruwiańskich (warto wspomnieć, że w tym kraju żyje 85% populacji alpak). Gwałtowny rozwój eksportu tych zwierząt obniżyłby znacząco cenę ich wełny. Władze Peru kilka lat temu ugięły się pod politycznym i gospodarczym naciskiem silniejszych partnerów: alpaki są już eksportowane do różnych krajów świata, przede wszystkim do USA i Australii, gdzie podlegają rejestrowanej hodowli.

źródło: alpaki.pl